بلاگ اصلی

معرفی انواع قفسه های فروشگاهی

دانه نما

مدیریت یک فروشگاه لازمه آشنایی با مفاهیمی همچون چیدمان فروشگاهی و تجهیزات فروشگاهی است. در حوزه تجهیزات فروشگاهی ، با توجه به روند توسعه و تغییر فرمت های فروشگاه، تسهیلاتی همچون انواع قفسه فروشگاهی، چک اوت کانتر و یا استندهای فروشگاهی با استقبال روزافزون روبرو بوده است. با توجه به فرمت های گوناگون فروشگاه، ابعاد و همچنین تنوع در محصولات به ویژه در حوزه خرده فروشی، قفسه های فروشگاهی در انواع و ابعاد مختلفی در بازار موجود است. به عنوان مثال در فروشگاه هایی با ابعاد بزرگ علاوه بر قفسه های یکطرفه از قفسه های دوطرفه نیز در چیدمان فضای می توان استفاده نمود در حالیکه در فروشگاه هایی با ابعاد کوچکتر قفسه های یکطرفه و دیواری کاربرد بیشتری دارند. با وجود اینکه این تجهیزات با عنوان قفسه یا شلف فروشگاهی شناخته می شوند اما کاربرد گسترده تری در انواع انبار و مراکز عمده فروشی نیز دارند. هنگام خرید لوزام و تجهیزات فروشگاهی به ویژه قفسه های فروشگاهی معیارهای متعددی می تواند در این انتخاب مؤثر باشد. عواملی همچون: ابعاد فروشگاه، بودجه در دسترس و تناسب آن با قیمت شلف و قفسه های فروشگاهی، نوع چیدمان مورد نظر برای فروشگاه، تعداد و نوع سایر تجهیزات از جمله استندهای فروشگاهی، نوع و تعداد کالاهایی که قرار است بر روی طبقات قفسه چیدمان شود و … در این انتخاب اثرگذار است.


دانه نما

قفسه های فروشگاهی از نظر جنس و مواد اولیه ای که در ساخت آنها به کار می رود نیز متفاوتند. متداول ترین نوع شلف فروشگاهی، قفسه های فلزی هستند که با توجه به مقاومت بالا و مقرون به صرفه بودن کاربرد گسترده تری نسبت به مدل های چوبی و شیشه ای دارند. همچنین لازم به ذکر است انتخاب جنس قفسه به فضای فروشگاه و کاربری آن نیز بستگی دارد به عنوان مثال شلف های فلزی برای انواع خوار و بارفروشی مناسب است در حالیکه فروشگاه هایی مانند لوازم التحریر و یا گل فروشی قفسه های چوبی را به دلیل نمای زیباتر ترجیح می دهند. تمام این موارد در انتخاب مدل مناسب از میان روش های مختلف قفسه بندی فروشگاه ها دارای اهمیت است. با وجود مدل های متنوعی که در تجهیزات فروشگاهی به ویژه قفسه های فروشگاهی وجود دارد، برخی از آنها دارای بیشترین کاربرد هستند به عنوان مثال قفسه های یکطرفه و عموما فلزی در فروشگاه های خرده فروشی و خوارو بار رایج تر است.

دانه نما

قفسه های دیواری گروهی از تجهیزات فروشگاهی هستند که از دیوار محل برای نصب آنها استفاده می شود. بنابراین نصب این تجهیزات با استفاده از دیوار میسر خواهد بود. از اینرو این قفسه ها یکطرفه بوده و با توجه به ارتفاع دیوار، ارتفاع و تعداد طبقات قابل نصب نیز متغیر است. انواع فروشگاهی آن با توجه به نوع کسب و کار می تواند فلزی و یا ام دی اف باشد. که نوع فلزی آنها دارای مقاومت و تحمل وزنی بالاتری است. همچنین این نوع از قفسه ها در مدلهای خانگی نیز توسعه یافته است و بصورت تزئینی و یا به عنوان نگهدارنده تجهیزاتی همچون تلویزیون کاربرد دارند.قفسه یا شلف های فروشگاهی یکطرفه خود ایستا که گاها با نام قفسه گاندولا نیز شناخته می شوند، از پرطرفدارترین و پرکاربردترین تجهیزات نگهدارنده فروشگاهی به حساب می آیند. کلمه خودایستا از این جهت که نصب طبقات شلف بر روی ستونهای آن انجام شده و به دیوار اتصال ندارد به این نوع از قفسه ها اطلاق می شود. این قفسه ها با توجه به جنس و محصول مورد نظر که قرار است بر روی آن چیدمان شود دارای ابعاد و جنس های مختلفی هستند. به عنوان نمونه قفسه های قسمت پشت کانتر دارای عمق کمتر نسبت به سایر قفسه ها هستند تا تردد اپراتور یا صندوقدار دچار مشکل نگردد. همچنین کالاهایی که برای چیدمان روی این قفسه ها در نظر گرفته شده عموما کالاهایی با ابعاد کوچک هستند.


استفاده بهینه از فضای فروشگاه با توجه به حجم کالاهایی که در آن عرضه می شود یکی از مهمترین موضوعات در چیدمان فروشگاهی است. یکی از راهکارهای استفاده درست از فضای فروشگاه، به کارگیری قفسه های دوطرفه است. این مدل از قفسه ها بصورت جزیره و در راهروهای میانی فروشگاه قرار گرفته و معمولا ارتفاعی کوتاهتر از قفسه های یک طرفه دارند تا دید مناسبی از کالای چیدمان شده ایجاد نمایند. قفسه های دوطرفه نیز مانند مدلهای یکطرفه دارای مدلها و جنس های گوناگونی هستند که ابعاد آنها نیز با توجه به کاربری آنها متفاوت است. استفاده بهینه از فضای فروشگاه با توجه به حجم کالاهایی که در آن عرضه می شود یکی از مهمترین موضوعات در چیدمان فروشگاهی است. یکی از راهکارهای استفاده درست از فضای فروشگاه، به کارگیری قفسه های دوطرفه است. این مدل از قفسه ها بصورت جزیره و در راهروهای میانی فروشگاه قرار گرفته و معمولا ارتفاعی کوتاهتر از قفسه های یک طرفه دارند تا دید مناسبی از کالای چیدمان شده ایجاد نمایند. 

دانه نما

قفسه های دوطرفه نیز مانند مدلهای یکطرفه دارای مدلها و جنس های گوناگونی هستند که ابعاد آنها نیز با توجه به کاربری آنها متفاوت است برخی از قفسه های فروشگاهی با هدف های خاص و به منظور چیدمان و نمایش کالاهای خاصی طراحی می شوند. به عنوان مثال قفسه های گرد با توجه به ظاهر آنها برای نمایش کالاهایی مانند کیک بسیار مناسب هستند. اما این نکته را نیز باید در نظر گرفت که استفاده از این قفسه های نیازمند فضای بیشتری در مقایسه با قفسه های دوطرفه دیگر است. کاربردهای این نوع از قفسه بسیار گسترده است انواع قفسه های فروشگاهی می توانند با توجه به مورد مصرف از امکاناتی برخوردار باشند. به عنوان مثال امکان استفاده از اکسسوری هایی برای جدا کردن فضای طبقات، تفکیک پذیری قطعات شلف، قابلیت تغییر فاصله طبقات، امکان تغییر و تنظیم شیب طبقات، قابلیت نصب گارد در قسمت جلویی طبقات قفسه و همچنین امکان نصب شلف لیبل یا برچسب قیمت از جمله امکاناتی است که می تواند موجب افزایش کارایی محصول شود.